Természetes édesítőszerek – Bőven van alternatíva

Természetes édesítőszerek

A túlzott cukorfogyasztás káros hatásait manapság mindenki ismeri. Közéjük tartozik az elhízás, a II-es típusú cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a fogszuvasodás, az inzulinrezisztencia és még sorolhatnánk. Az édes ízről azonban nem kell lemondani, hiszen a cukornak számos alternatívája létezik. Lássuk, milyen természetes édesítőszerek állnak rendelkezésünkre, hogy továbbra is élvezhessük az édes életet.
Cikkünkben számba vesszük a legelterjedtebb, természetes forrásból származó édesítőszereket és ez alapján mindenki kedve szerint dönthet, hogy holnaptól melyik alternatívát válassza:

Több cukrot fogyaszt, mint gondolná!

Reggel tesz a kávéba vagy a teába – jó esetben egy kiskanállal – és azt gondolja, ezzel vége is. Később napközben lecsúszik egy-két üdítő, tízóraira egy joghurt, ebédre egy gyümölcsleves vagy valami édes tészta. Délután a kolléga elhívja fagyizni és ebben a hőségben természetesen nem mondhat nemet. Abban az esetben, ha esténként összeszámolná, vajon mennyi cukrot fogyasztott el aznap, biztos meglepőde. A fehér cukor, amellett, hogy rengeteg egészségügyi kockázatot rejt magában, teljességgel haszontalan. Nincs tápértéke, nincs benne fehérje, zsír, rost, vitamin vagy bármi, ami hasznos lenne a szervezetünk számára. Ezért érdemes körülnézni az egyéb édesítőszerek között, hátha találunk olyan megoldást, mely szervezetünk számára is hasznos és megédesíti ételeinket.

Természetes vagy mesterséges édesítők

Az édesítőszerek származhatnak természetes vagy mesterséges forrásból. A mesterséges édesítőszereket szintetikus úton állítják elő, a természetben nem találjuk meg őket. Az 1980-as években terjedtek el, mert amellett, hogy ugyanolyan édesítő értékkel bírnak, mint a cukor, kalóriaszegények és az előállítási költségük általában töredéke a cukorénak. Sok esetben azonban felmerült a gyanú, hogy ezek az édesítőszerek nem egészségesek. Ezért keresnek az emberek olyan alternatívát, mely megfelelően édes, természetes forrásból származik és valamely tulajdonsága(i) miatt egészségünkre kedvezőbb hatással bír a cukornál. Ezek a természetes édesítőszerek.

A legkedveltebb természetes édesítőszerek

Méz

A legtermészetesebb édesítőszerünk, tele számos egészségre gyakorolt pozitív hatással. A méz antibakteriális hatású, nagy számban tartalmaz antioxidánsokat (organikus savakat és flavonoidokat), erősíti az immunrendszert, gyulladásgátló hatású és a koleszterinszintre is pozitívan hat. Kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a cukor és glikémiás indexe is sokkal kedvezőbb a cukornál. Ügyelni kell arra, hogy lehetőleg termelői mézet vásároljunk, mert a nagyáruházak polcain sorakozó mézek között találni olyat, amit cukorral dúsítanak, ezáltal lényegében összes pozitív hatása elveszik.
A méz egészséges és finom alternatívája a cukornak, azonban nagyobb mennyiségben hizlal, ezért kalóriaszegény étrendben nem választhatjuk.

Fruktóz vagyis gyümölcscukor

A fruktóz, ahogyan neve is mutatja, elsősorban a gyümölcsökben megtalálható természetes cukorféle. Édesebb, mint a répacukor és viszonylag olcsó előállítani, ezért az élelmiszeriparban előszeretettel alkalmazzák. Glikémiás indexe alacsonyabb a cukornál, mégsem nevezhető egészséges alternatívának, mivel testünk nem tudja megfelelően feldolgozni. Megemeli a vér triglicerid szintjét, ezáltal káros hatást gyakorol az erekre és növeli a zsírmáj kialakulásának kockázatát is.

Glükóz, más néven dextróz vagy szőlőcukor

A szőlőcukor a leggyorsabb szénhidrát, elfogyasztásakor egyenesen a véráramba kerül, egy részét pedig közvetlen energiaforrásként az agysejtek hasznosítják. Mivel rendkívül gyors inzulinreakciót vált ki, így leginkább sportolók alkalmazzák teljesítmény növelésre és edzés utáni tápanyag pótlásra. Más esetekben viszont nem ajánlott, ugyanis erősen hizlal, ráadásul a gyors vércukor emelkedés negatív hatással van testünkre.

Barna nádcukor

A finomítatlan nádcukor – köszönhetően a kíméletes feldolgozási folyamatnak – több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz (vas, foszfor, magnézium, B-vitamin), mint a fehér cukor, élettanilag azonban nem nyújt sokkal többet a fehér cukornál. Hirtelen emeli meg a vércukor szintet és kalóriatartalma is ugyanolyan magas, ezért aki a fehér cukrot kerülni szeretné, annak a barna nádcukor nem megfelelő alternatíva.

Kókuszvirág cukor

A kókuszvirág nektárjából készül alacsony hőfokon történő párologtatással. Ennek az eljárásnak köszönhetően a benne található B vitaminok, ásványi anyagok (vas, cink, kálium, kálcium) és aminosavak feldolgozott állapotában is megmaradnak. Bár alacsony a glikémiás indexe, édesítő ereje csak kb. 40%-a a fehér cukorénak, így használatakor a nagyobb mennyiség miatt több kalóriát viszünk be a szervezetünkbe. Mindezek miatt diétákban pl. egyáltalán nem ajánlott.

Xilit vagy nyírfacukor

Nevével ellentétben nem nyírfából, hanem kukoricacsutkából állítják elő. Glikémiás indexe és kalóriatartalma alacsony, ezért cukorbetegek és diétázók is fogyaszthatják. Íze kellemesen édes, nem jelentkezik utóíz a felhasználása során. Kezdetben hashajtó hatású lehet, de fokozatosan hozzászoktatható a szervezet, így ez a mellékhatás elmúlik. A xilit gátolja a fogszuvasodást és a lepedékképződést. Kutyák számára viszont kis mennyiség is halálos lehet, erre mindenképpen érdemes odafigyelni, ha xilitet használunk a háztartásban.

Eritrit

Az eritrit ún. cukoralkolhol, cukrok erjesztésével állítják elő. Ennek ellenére rendkívül alacsony a kalóriatartalma, glikémiás indexe pedig 0, tehát semmiféle hatást nem gyakorol a vércukorszintre. A baktériumok és gombák nem képesek feldolgozni, ezért hatékony a fogszuvasodás ellen, valamint candida diétában is remekül használható. Nincsenek káros mellékhatásai, a vizelettel teljesen kiürül a szervezetből. Ennek ellenére túlzott fogyasztása felfúvódást okozhat, így a bevitt mennyiségre ügyelni kell.

Sztívia

A sztívia növény leveléből készült kivonat 300-szor édesebb a cukornál, így rendkívül kis mennyiség is elég belőle az édes íz eléréséhez. Ráadásul kalóriatartalma és glikémiás indexe is 0, így cukorbetegek és inzulinrezisztenciában szenvedők is bátran fogyaszthatják. Felhasználása során sokan mellékízről számolnak be, ezért első vásárláskor érdemes kisebb mennyiséggel próbálkozni.

Agavé szirup

Az agavé növény leveléből kinyert koncentrátum számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik a cukorral szemben. Nagy mennyiségű vitamint és antioxidánst tartalmaz, glikémiás indexe pedig sokkal alacsonyabb, mint a cukoré, így élettani hatását tekintve kedvezőbb. Magas azonban a kalóriatartalma, így akinek testsúlycsökkentő diétára van szüksége, annak nem ajánlott.

Juharszirup

Főleg Amerikában közkedvelt, a juharfa nedvéből állítják elő. Tulajdonságait tekintve hasonlít a mézhez, tartalmaz aminosavakat, vitaminokat és ásványi anyagokat is. Glikémiás indexe 54, ami elég alacsony ahhoz, hogy mértékkel a cukorbetegek is fogyaszthassák, nagy mennyiségben azonban hizlal, ezért érdemes inkább csak alkalmanként használni.

A felsoroltak mellett még számos termék áll rendelkezésünkre, melynek segítségével a fehér cukrot teljes egészében kiiktathatjuk az életünkből. Abban az esetben, ha a választott édesítőszer legalább néhány tulajdonságában jobb a cukornál, máris sokat tettünk az egészségünkért. Ráadásul nem muszáj egyetlen édesítőnél megállapodni, kedvünkre kombinálhatjuk is őket.

Friss Adatkezelési tájékoztatónkban megtalálja, hogyan gondoskodunk adatai védelméről. Oldalainkon HTTPS-sütiket használunk a jobb működésért.